2016
KROMĚŘÍŽ 2016

V barvách - světle - umění

Kalendář událostí
KALENDÁŘ AKCÍ

Kroměříž žije spoustou kulturních a společenských událostí.

loukotě
Loukotě a řemeny v Kroměříži

Poprvé na Moravě sraz vozidel starších 100 let

DOŽÍNKY ZLÍNSKÉHO KRAJE

největší folklórní svátek v Kroměříži

Mezinárodní festival vojenských hudeb

Závěr prázdnin patří vojenským hudbám.

11
DEN UNIFORMOVANÝCH SBORŮ

ukončení turistické sezóny v Kroměříži

Home | » Akce | » DEN UNIFORMOVANÝCH SBORŮ

DEN UNIFORMOVANÝCH SBORŮ

Home | » Akce | » DEN UNIFORMOVANÝCH SBORŮ
sbory

DEN UNIFORMOVANÝCH SBORŮ

Historie města Kroměříže je po několik století neodmyslitelně spjata s působením vojenských posádek. Po odchodu armády z města v roce 2004 bylo povědomí o této bohaté historii sahající do dob Marie Terezie zpřetrhána. Den uniformovaných sborů, jehož první ročník se za velkého zájmu veřejnosti uskutečnil v roce 2014, je jedinou akcí, která si vojenskou historii Kroměříže aktivně a atraktivně připomíná. Cílem akce je oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vojenskou historii, letos navíc s přímým odkazem na 70. výročí osvobození města a konce II. světové války a 300. výročí vzniku 3. pěšího pluku Habsburské monarchie, který v Kroměříži působil. Ne náhodou se akce koná na Hanáckém náměstí, tedy v areálu někdejších Žižkových kasáren. 

Z mnoha koutů země se do Kroměříže v sobotu 1. října sjedou fandové vojenské, policejní i hasičské historie a současnosti, aby spolu už potřetí oslavili Den uniformovaných sborů. Přehlídka techniky, výzbroje i výstroje s akčními ukázkami zakončí letošní turistickou sezonu. I letos se mohou návštěvníci těšit na aktuální novinky. Zatímco loňskému roku kralovala při příležitosti 70. výročí konce války bitva o Zborovský most, letos si Kroměříž připomíná 110. výročí založení místního Sboru dobrovolných hasičů. Oslava bude součástí Dne uniformovaných sborů na Hanáckém náměstí a bude mít podobu velké přehlídky činnosti dobrovolných hasičů od historických ukázek až po současnost.

„Vojenská tradice v Kroměříži sahá až do dob Marie Terezie. Naše akce se ale snaží popularizovat i činnost dalších uniformovaných složek, jako jsou hasiči či policie. A protože v Kroměříži aktivně funguje několik historických vojenských skupin a spolupořadatelem je Technické muzeum v Brně, máme jedinečnou příležitost ukázat v atraktivním podání činnost složek napříč dějinami,“ prozradil vedoucí radničního odboru kultury a cestovního ruchu Pavel Zrna.

Na Hanáckém náměstí, bývalém nástupišti Žižkových kasáren, bude od 10 hodin po celý den až do večera k vidění přehlídka výzbroje a výstroje, komentované statické i dynamické ukázky, vojenská a policejní historická i současná technika apod. „Představí se prakticky všechny kroměřížské uniformované jednotky a celá řada dalších k nám přijede z mnoha koutů země. K vidění budou například ukázky hašení automobilu, prvorepubliková kavalerie a její zásah proti freikorpsu situovaný do roku 1938, prezentace historických vojenských, policejních a četnických jednotek, ale i současných složek Armády ČR, Policie ČR či Městské policie Kroměříž. Ukázky z činnosti předvedou i mladí hasiči, airsoftový tým a připraveny budou i aktivity pro děti, včetně slaňování,“ doplnil Evžen Petřík ze skupiny historického šermu Biskupští manové, která akci společně s městem a Technickým muzeem Brno pořádá. A co víc, k vidění budou i akční scénické vstupy kombinující zásahy hasičů s dalšími uniformovanými složkami. Celodenní program zakončí po 19. hodině  ohňová show. Součástí Dne uniformovaných sborů je i páteční dobový ples v sále Sokolského domu, tematicky situovaný do období první republiky.

 

DEN UNIFORMOVANÝCH SBORŮ SE USKUTEČNÍ 1.10.2016

     Foto: Miroslav PláňavaKroměříž 2016
Mapa:

Turistické informační centrum (TIC)

Velké náměstí 115, Kroměříž
tel.: +420 573 321 408
mob.: +420 777 671 116
e-mail: infocentrum@mesto-kromeriz.cz
Služby a otevírací doba

Přehrávání videa