2016
KROMĚŘÍŽ 2016

V barvách - světle - umění

Kalendář událostí
KALENDÁŘ AKCÍ

Kroměříž žije spoustou kulturních a společenských událostí.

DOŽÍNKY ZLÍNSKÉHO KRAJE

největší folklórní svátek v Kroměříži

Mezinárodní festival vojenských hudeb

závěr prázdnin patří vojenským hudbám

11
DEN UNIFORMOVANÝCH SBORŮ

ukončení turistické sezóny v Kroměříži

Home | » Akce | » DOŽÍNKY ZLÍNSKÉHO KRAJE

DOŽÍNKY ZLÍNSKÉHO KRAJE

Home | » Akce | » DOŽÍNKY ZLÍNSKÉHO KRAJE

DOŽÍNKY ZLÍNSKÉHO KRAJE

 

Oslava sklizně a velká přehlídka rozmanitých lidových tradic z Hané, Valašska a Slovácka - to jsou Dožínky Zlínského kraje, které se každoročně ve druhé polovině srpna konají v Kroměříži. Původní hospodářský význam už lidé vnímají jen okrajově a dožínky jsou dnes především velkým folklorním svátkem. Festival každoročně hostí na tisíc krojovaných účastníků a desítky folklorních souborů nejen z celého Zlínského kraje, ale i z jiných koutů České republiky či zahraničí. 

Obnovená dožínková tradice má za sebou v Kroměříži už devět let a připomíná lidem, jak významnou roli zemědělství na Hané, Valašsku a Slovácku hrálo a stále hraje. Obžinky, dožatá, dočesná, žnivuvka, ožinek - pod těmito různými názvy se skrývá oslava ukončení sklizně obilí. V minulosti byla tato práce bez jakékoli vyspělé techniky opravdu náročná. Oslavy se většinou odehrávaly na statku hospodáře, který měl povinnost žence pohostit. Historicky poslední dožínky se v Kroměříži uskutečnily v roce 1974.

Dnešní doba je sice v mnoha ohledech jiná, avšak důvody k oslavě sklizně v kraji přetrvávají. Původním tradicím proto zůstává věrný i samotný průběh obnovených krajských dožínek. Dvoudenní program se odehrává na několika scénách a má podobu lidové veselice spojené s vystoupením folklorních souborů a bohatým doprovodným programem. Neodmyslitelný tradiční základ akce představuje velký dožínkový průvod městem, přivítání a předání věnce hospodáři, tedy hejtmanovi Zlínského kraje, a přehlídka všech zúčastněných souborů. Součástí dožínek je i dvoudenní jarmark lidových řemesel, Slavnost chleba, vyhlášení nejlepších regionálních potravin Perla Zlínska, dětská scéna či večerní galaprogram.

Na organizaci Dožínek zlínského kraje se společně podílejí město Kroměříž, Zlínský kraj, Okresní agrární komora Kroměříž, Dům kultury Kroměříž, Agrární komora Zlín a další partneři.

DOŽÍNKY ZLÍNSKÉHO KRAJE 2016 SE BUDOU KONAT VE DNECH 19. - 20. SRPNA

Oslava ukončení sklizně ve Zlínském kraji, tradiční dožínkový průvod krojovaných, vystoupení folklorních souborů z Hané, Valašska i Slovácka, Slavnost chleba na nádvoří zámku, dětská scéna na nádvoří radnice, galaprogram.

 

Jak probíhaly Dožínky Zlínského kraje v minulých letech?

DOŽÍNKY 2015 (21. - 22. SRPNA 2015 v Kroměříži)
Dožínkový víkend se vydařil po všech stránkách. Tradiční slavnost připomínající završení sklizně navštívili letos zástupci všech partnerských měst, počasí bylo přívětivé a po tropických vedrech a následném několikadenním dešti se umoudřilo a přálo jak průvodu, který prošel městem, tak programu, který se konal současně na několika místech.Oficiálním zahájením Dožínek Zlínského kraje bylo předání dožínkového věnce hospodáři – krajskému hejtmanovi Stanislavu Mišákovi. Toho na Velké náměstí v průvodu doprovodili nejen čelní představitelé města, ale i ministr zemědělství Marian Jurečka či šéf zlínské agrární komory Jan Hašek a další. Před jejich zraky prošly a mnohdy protančily náměstím folklorní soubory a krojované spolky z nejrůznějších koutů Zlínského kraje. Poté se v rámci kulturního programu na pódiu vystřídaly všechny zúčastněné kapely i taneční uskupení včetně hostí z Ružomberoka – souboru Liptov. Na nádvoří zámku probíhala Slavnost chleba, z níž vzešly dva vítězné pekařské produkty vybrané profesionálními znalci chleba i laickými návštěvníky. Také zde vystupovaly folklorní soubory. Nejmenší účastníci dožínek - vystupující i návštěvníci – si dali dostaveníčko na dvoře Klubu Starý pivovar, kde na „dětské“ scéně probíhal program určený právě mladší generaci. Ten doplnily zajímavé soutěže a dílničky. Celodenní program vyvrcholil vystoupením souboru Hradišťan s Jiřím Pavlicou, které přilákalo na náměstí nespočet diváků a posluchačů.

DOŽÍNKY 2014 (22.-23.srpna 2014 v Kroměříži)
Rekordní počet účastníků se letos vydal ve slavnostním průvodu kroměřížskými ulicemi při příležitosti Dožínek Zlínského kraje. V krojích svého rodného regionu sem v sobotu 23. srpna přijelo téměř devět stovek lidí z Hané, Valašska i Slovácka, aby společně s několika tisícovkami návštěvníků v Kroměříži oslavili úspěšný konec sklizně. A podle zemědělců letošní úroda skutečně dopadla velmi dobře. Původní hospodářský význam už dnes lidé vnímají jen ojediněle a dožínky v obnovené podobě jsou především velkým folklorním svátkem. A právě folklorním souborům celé setkání patřilo. Začalo tradičně v sobotu dopoledne slavnostním průvodem městem, předáním věnce hospodáři a vyhodnocením ankety Regionální potravina. Potom už následovala vystoupení téměř třiceti pěveckých, tanečních a hudebních souborů, které se vystřídaly na Velkém náměstí i na vedlejších scénách na nádvoří Arcibiskupského zámku a také na dvoře Starého pivovaru. Tato scéna patřila hlavně dětem, pro které byla připravena nejen vystoupení dětských souborů včetně jednoho zahraničního z Taiwanu. Naši nejmenší se mohli také sami pobavit při ručním mlácení obilí, určování různých druhů obilovin, poznali, jak vzniká chléb, mohli se i naučit zaplétat pletýnku z těsta atd. V obležení byla po celou dobu také dílnička kroměřížských loutkářů. Samotný závěr vydařeného dne sice v podvečer narušil déšť a program musel být přesunut na Starý pivovar, ani to ale diváky neodradilo a účinkující se mohli těšit z přízně zcela zaplněného sálu.

DOŽÍNKY 2013 (23.-24.srpna 2013 Kroměříž)
Pole jsou sklizena, úroda pod střechou a zemědělci mají po celoroční práci chvíli k oddechu a oslavě. Není divu, že pro ně byly dožínky odjakživa významným obdobím a čím lepší úrodu rok přinesl, tím veselejší dožínky mohly být. Obnovená dožínková tradice má za sebou v Kroměříži už sedm let a opět lidem připomíná, jak významnou roli zemědělství na Hané hrálo, hraje a bezesporu bude hrát. Letošní dožínky se konaly v předposledním srpnovém víkendu a slavit přijeli do Kroměříže lidé z celého kraje, ale i ze sousedních regionů a dokonce ze zahraničí. A pozvání přijali i zástupci všech našich partnerských měst, takže oslava sklizně dostala skutečně rozměr Mezinárodního festivalu dožínkových tradic.Samotný průběh dožínek zůstává věrný původním tradicím. Z Komenského náměstí vyšel průvod všech krojovaných účastníků, kterých bylo letos asi šest stovek, tedy zase o něco více než loni. V čele tentokrát stanula Jízda králů z Vlčnova. Za ní kočáry s hosty v čele s ministrem zemědělství, zlínským hejtmanem a starostkou Danielou Hebnarovou, která sama oblékla hanácký kroj, následováni všemi účinkujícími a dalšími příznivci regionálních tradic. Průvod došel na Velké náměstí, kde se všechny soubory divákům a hostům krátce představily. Poté přišlo na řadu tradiční předání dožínkového věnce hospodáři spojené s poděkováním za letošní úrodu. „S úctou se obracím ke všem, kteří pracují v zemědělství v této nelehké době, která hospodářům příliš nepřeje, ať už kvůli politickým rozhodnutím, rozmarům počasí či chování spotřebitelů, kteří bez myšlení sáhnou raději po nekvalitní levné potravině ze supermarketu, než po dražším, ale zaručeně kvalitním výrobku regionálního farmáře,“ poznamenala starostka Daniela Hebnarová. A na téma regionálních potravin tradičně apeloval také hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. „Opět připomenu slova našeho pana faráře, který říká, že párky ze supermarketu můžete jíst i na Velký pátek, protože v nich žádné maso není. Ano, stále častěji se ukazuje, že kvalita potravin neprokazatelného původu je mizerná, proto podporujme místní zemědělce, farmáře a výrobce potravin z regionálních surovin, které  jsou nám blízké i geneticky,“ upozornil hejtman, který v zápětí ocenil vítěze soutěže regionálních potravin Perla Zlínska. Zamyšlení nad potravinami bylo posledním vážnějším tématem dne. Hned poté se rozjela naplno zábava, na Velkém náměstí i zámeckém nádvoří se střídaly folklorní soubory, zpívaly se lidové písně a součástí vydařených dožínek byl i lidový jarmark a Slavnost chleba.

Kroměříž 2016
Mapa:

Turistické informační centrum (TIC)

Velké náměstí 115, Kroměříž
tel.: +420 573 321 408
mob.: +420 777 671 116
e-mail: infocentrum@mesto-kromeriz.cz
Služby a otevírací doba

Přehrávání videa