Kalendář událostí
KALENDÁŘ AKCÍ

Kroměříž žije spoustou kulturních a společenských událostí.

11
DEN UNIFORMOVANÝCH SBORŮ

ukončení turistické sezóny v Kroměříži

KM-logo-2017-Nezastavíš-barevné
Kroměříž 2017

Kroměříž nezastavíš!

DOŽÍNKY ZLÍNSKÉHO KRAJE

Největší folklórní svátek v Kroměříži.

Mezinárodní festival vojenských hudeb

Závěr prázdnin patří vojenským hudbám.

Home | » Akce | » Mezinárodní festival vojenských hudeb

Mezinárodní festival vojenských hudeb

Home | » Akce | » Mezinárodní festival vojenských hudeb

Mezinárodní festival vojenských hudeb

Každým rokem na konci srpna se Kroměříž stává dějištěm Mezinárodního festivalu vojenských hudeb. Několik tisíc návštěvníků se sem sjíždí proto, aby na vlastní oči vidělo originální show spojující hudební i vizuální zážitky. Festival poutavou formou představuje muzikantské umění, přehlídku pestrých uniforem i pohybově náročné pochodové sestavy nejlepších tuzemských i zahraničních vojenských orchestrů.

 Tradice vojenské hudby v Kroměříži sahá až do doby baroka. Jako dvorní biskupský skladatel tu působil Pavel Josef Vejvanovský, který byl v roce 1664 jmenován dvorním trumpetistou kroměřížského zámku.

Samotný festival má své kořeny v posledních ročnících celoarmádního festivalu Armádní soutěže umělecké tvořivosti (ASUT), v jejímž rámci soutěžili nejlepší armádní amatérští umělci. V posádkovém městě Kroměříži se uskutečnilo v letech 1967–1996 třicet ročníků tohoto festivalu. Po roce 1989 bylo rozhodnuto rozšířit amatérský festival v oblasti hudebních oborů také o přehlídku profesionálních vojenských dechových orchestrů. V roce 1992 se tak festival poprvé konal za účasti zahraničních vojenských hudeb, mezi nimiž zazářil například big band německého bundeswehru. Od té doby se konal nepřetržitě až do roku 2008, pouze v roce 2002 byl odložen kvůli povodním a nasazení armády na likvidaci povodňových škod v Čechách. Za tu dobu si získal jméno, výsadní postavení ve své oblasti a každoroční přízeň několika tisíc návštěvníků. Záznam z akce v letech 1993 – 2008 pravidelně vysílala Česká televize jako samostatný pořad v prestižním čase státního svátku dne 28. října. Po odchodu armády z města se festival dva roky (2009, 2010) nekonal, v roce 2011 se ale městu a armádě podařilo festival obnovit a Mezinárodní festival vojenských hudeb je opět prestižní záležitostí nejen Kroměříže.

Za dobu trvání festivalu v Kroměříži vystoupily vojenské soubory například z USA, Německa, Dánska, Francie, Itálie, Rakouska, Slovenska, Lucemburska, Velké Británie, Finska, Lotyšska, Řecka, Polska, Rumunska, Belgie, Litvy, Slovinska, Maďarska či Nizozemí. Mimořádné ohlasy a do dneška přetrvávající vzpomínky po sobě zanechala vojenská hudba z Turecka.

 MEZINÁRODNÍ FESTIVAL VOJENSKÝCH HUDEB SE BUDE KONAT 2. - 3. ZÁŘÍ 2017!

 

 

 

 

Vybarvený běh Kroměříž Kroměříž nezastavíš
Mapa:

Turistické informační centrum (TIC)

Velké náměstí 115, Kroměříž
tel.: +420 573 321 408
mob.: +420 777 671 116
e-mail: infocentrum@mesto-kromeriz.cz
Služby a otevírací doba

Přehrávání videa