Kalendář událostí
Kalendář akcí

Kroměříž žije spoustou kulturních a společenských událostí

Vybarvený běh 8. 6. 2019

Registrujte se už dnes!

Vymitac
Vymítač

Rocková opera v Kroměříži 24. 8. 2019

1920x1080
Drtivá porážka

Vyhraj sám nad sebou 24. 8. 2019

floria
Výstavy a burzy Floria Kroměříž

konané na výstavišti Floria

pamatnik_maxe_svabinskeho
Památník Maxe Švabinského

130 originálních děl kroměřížského rodáka

Home | » Akce

Home | » Akce

Každým rokem na konci srpna se Kroměříž stává dějištěm Mezinárodního festivalu vojenských hudeb. Několik tisíc návštěvníků se sem sjíždí proto, aby na vlastní oči vidělo originální show spojující hudební i vizuální zážitky. Festival poutavou formou představuje muzikantské umění, přehlídku pestrých uniforem i pohybově náročné pochodové sestavy nejlepších tuzemských i zahraničních vojenských orchestrů.

 Tradice vojenské hudby v Kroměříži sahá až do doby baroka. Jako dvorní biskupský skladatel tu působil Pavel Josef Vejvanovský, který byl v roce 1664 jmenován dvorním trumpetistou kroměřížského zámku.

Samotný festival má své kořeny v posledních ročnících celoarmádního festivalu Armádní soutěže umělecké tvořivosti (ASUT), v jejímž rámci soutěžili nejlepší armádní amatérští umělci. V posádkovém městě Kroměříži se uskutečnilo v letech 1967–1996 třicet ročníků tohoto festivalu. Po roce 1989 bylo rozhodnuto rozšířit amatérský festival v oblasti hudebních oborů také o přehlídku profesionálních vojenských dechových orchestrů. V roce 1992 se tak festival poprvé konal za účasti zahraničních vojenských hudeb, mezi nimiž zazářil například big band německého bundeswehru. Od té doby se konal nepřetržitě až do roku 2008, pouze v roce 2002 byl odložen kvůli povodním a nasazení armády na likvidaci povodňových škod v Čechách. Za tu dobu si získal jméno, výsadní postavení ve své oblasti a každoroční přízeň několika tisíc návštěvníků. Záznam z akce v letech 1993 – 2008 pravidelně vysílala Česká televize jako samostatný pořad v prestižním čase státního svátku dne 28. října. Po odchodu armády z města se festival dva roky (2009, 2010) nekonal, v roce 2011 se ale městu a armádě podařilo festival obnovit a Mezinárodní festival vojenských hudeb je opět prestižní záležitostí nejen Kroměříže.

Za dobu trvání festivalu v Kroměříži vystoupily vojenské soubory například z USA, Německa, Dánska, Francie, Itálie, Rakouska, Slovenska, Lucemburska, Velké Británie, Finska, Lotyšska, Řecka, Polska, Rumunska, Belgie, Litvy, Slovinska, Maďarska či Nizozemí. Mimořádné ohlasy a do dneška přetrvávající vzpomínky po sobě zanechala vojenská hudba z Turecka. 

 

Účast na jednotlivých akcích je zdarma a konají se za každého počasí.

 

 

 

 

 

Barokní poklady Moravy Vybarvený běh
Mapa:

Turistické informační centrum (TIC)

Velké náměstí 115, Kroměříž
tel.: +420 573 321 408
mob.: +420 777 671 116
e-mail: infocentrum@mesto-kromeriz.cz
Služby a otevírací doba

Přehrávání videa