Kalendář událostí
Kalendář akcí Kroměříž žije spoustou kulturních a společenských událostí
Kouzlo hraček Muzeum Kroměřížska pro malé i velké 11. 6. - 18. 10. 2020
Šťastné a veselé Vánoční trhy v Kroměříži 11. - 22. 12. 2020
Strážci času
Strážci času Stálá expozice v Muzeu Kroměřížska
Farmářské trhy
Kroměřížské jarmarky a trhy Pestré spektrum zboží a nejrůznějších lahůdek
Home | » Akce

Home | » Akce

Zcela nové vjemy nabídla v roce 2016 Kroměříž, která upoutala zájem místních obyvatel i turistů projektem Kroměříž 2016 V BARVÁCH, SVĚTLE, UMĚNÍ. Ten vsázel na netradiční propojení historického odkazu s moderními formami vizuálního umění a nabídku města rozšiřuje o nový rozměr. Hanácké Athény se na celé léto (11. 6. - 30. 9.) rozzářily pestrými barvami, světelnými efekty a ožily nejrůznějšími druhy pouličního umění.

3D malba aneb Staňte se součástí obrazu!
S prostorovými (3D) efekty jste se mohli setkat v Kroměříži nejen při filmových projekcích, ale také na Velkém náměstí pod Mariánským sloupem. Malba o rozměrech 8x8 metru představila výjevy spojené s místní historií a tradicí. Tento typ obrazu je konstruován na základě perspektivních deformací, které při pohledu z vyznačeného pozorovacího bodu vytváří prostorový 3D efekt. Návštěvníci mohou na plochu obrazu vstupovat a stát se součástí výjevu. Prostorový efekt je viditelný pouhým okem, pro plné vychutnání je ovšem ideální pozorovat obraz přes optickou soustavu (fotoaparát, kamera).
Obraz na Velkém náměstí je proveden formou světlostálého potisku, prosíme návštěvníky, aby před vstupem na plochu malby zkontrolovali svou obuv (abychom se vyhnuli poškození obrazu).

Videomapping na radniční věži
Videomappingová projekce přímo na Velkém náměstí byla k vidění celou turistickou sezonu. Po setmění se v pravidelných intervalech odehrávala na stěně radniční věže velkolepá barevně světelná show. Videomapping je jeden z nových směrů audiovizuálního umění, který doslova boří představy o reálném prostoru před zraky nic netušících diváků. Pracuje především se světelnými efekty, kterými přetváří povrch a tvar budovy, na které je promítán.

 

Lennonova ulice. Zavzpomínejte na dobu, kdy hráli Beatles
Jedna z nejkrásnějších uliček v centru města nese název Lenonova po lídrovi kapely Beatles. Období, kdy kapela koncertovala, je spojeno s hnutím hippies, které propagovalo mír, lásku, přátelství a svobodu jedince ve všech směrech. Hnutí výrazně ovlivňovalo také umělecké projevy, a to nejen hudební. Tuto dobu připomenou nástěnné malby v loubí nad Ztracenou ulicí vytvořené fluorescentními UV barvami ideálně pozorovatelné po setmění, kdy bude místo nasvíceno speciálním UV zdrojem.

 

Lunety u kostela Panny Marie jsou pohledem do historie

Zeď za kostelem P. Marie historicky oddělovala židovskou čtvrť od zbytku města. Její lunety původně ukrývaly malby vedut s pohledy na Kroměříž. Letošní sezona chce návštěvníkům tuto tradici připomenout instalováním linorytu města. Letošní sezona chce návštěvníkům tuto tradici připomenout instalováním linorytů kroměřížského výtvarníka Jiřího Klabala, který na základě historických fotografií a kombinace tradičních i současných výtvarných postupů vytvořil sérii tisků, díky nimž si divák může připomenout již neexistující historii města.

Street art neboli Oživme si veřejný prostor
Jedněmi z nejaktuálnějších směrů současného umění v naší republice jsou umělecké intervence do veřejného prostoru. V rámci sezony chceme přestavit především základní techniky, které stály u zrodu tohoto fenoménu, tedy streetartové techniky. Nově vzniklá díla oživující veřejný prostor můžete nalézt při procházce městem především na technických budovách výměníkových stanic plynu a elektřiny i dalších technických zařízeních (kanálových poklopech, schodištích, mostních zábradlích atd.)

Memento Tiziani - příběhy Proměn v dílech současných umělců
Prozsáhlou výstavu současného umění k poctě malíře Tiziana Veceliho, od jehož úmrtí uplynulo 440 let, připravila Galerie Orlovna ve spolupráci s Arcibiskupskýchm zámkem v Kroměříži a Muzeem umění Olomouc.Vystaveny jsou malby, sochy, grafiky, fotografie atd., které představují rakce současných umělců na Tizianův obraz Apollo a Marsyas. 

 Poznejte i vy Kroměříž v novém světle!

 

Doprovodný sezonní program:

 

Součástí zahajovacího dne letošní turistické sezony, byl také Vybarvený běh, na který se můžete těšit i v příštím roce! Více na www.vybarvenybeh.cz

 

Soubory ke stažení

Barokní poklady Moravy Vybarvený běh
Mapa:

Turistické informační centrum (TIC)

Velké náměstí 115, Kroměříž
tel.: +420 573 321 408
mob.: +420 777 671 116
e-mail: infocentrum@mesto-kromeriz.cz
Služby a otevírací doba

Přehrávání videa