DSC3037
Arcibiskupský zámek Dominanta města Kroměříže.
P4290989
Podzámecká zahrada Romantický park v centru města.
rotunda_kvetna
Květná zahrada Jeden z nejvýznamnějších zahradních výtvorů v celosvětovém měřítku.
Home | » Památky UNESCO | » Arcibiskupský zámek

Arcibiskupský zámek

Home | » Památky UNESCO | » Arcibiskupský zámek

Arcibiskupský zámek

Kroměříž vlastnili od první čtvrtiny 12. století olomoučtí biskupové, později arcibiskupové. Ti, zároveň se svým jmenováním významným církevním hodnostářem, získávali také vysoký šlechtický titul - kníže. Kroměřížský zámek a zahrady využívali především jako letní rezidenci k prezentaci svého šlechtického postavení. Oddávali se zde svým zálibám a odpočinku. Velmi významně se do historie zapsal biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna (1624 – 1695), který ve městě zpustošeném třicetiletou válkou a zničení původního goticko-renesančního paláce švédskými vojsky, dal v druhé polovině 17. století vystavět honosnou, raně barokní knížecí rezidenci. Ta dodnes reprezentuje společenský, politický a kulturní význam olomoucké arcidiecéze. Italské pojetí ji vtiskli architekti vídeňského císařského dvora Filiberto Lucchese a Giovanni Pietro Tencalla.

Desítky sálů s historickým mobiliářem, desetitisíce svazků zámecké knihovny, díla hudebního archivu i jedinečné poklady obrazárny patří k tomu nejvýznamnějšímu, co v České republice najdete.
Můžete obdivovat krásu spojenou s příběhy a událostmi jednotlivých pokojů a sálů, např. Manský sál, Carský pokoj, Růžový salon, Poradní sál, Trůnní sál nebo Lovecký sál. Je jich téměř 40. Největším z nich, a patrně také nejkrásnějším rokokovým sálem v České republice, je sál Sněmovní. Dnešní název získal v bouřlivém roce 1848, kdy bylo z Vídně do Kroměříže na několik měsíců přeneseno zasedání ústavodárného rakouského Říšského sněmu. Zámecká knihovna patří k nejcennějším historickým knižním fondům v České republice. Najdete v ní 90 tisíc svazků (asi tisícovka pochází z 16. století a 20 tisíc je jich datováno do roku 1800). Neméně zajímavá je kolekce rukopisů, z nichž nejstarší pochází z počátku 9. století, a unikátní je i sbírka hudebních rukopisů, jež zahrnuje například díla P. J. Vejvanovského, A. Pogliettiho, J. Haydna, W. A. Mozarta nebo L. van Beethovena. Interiéry knihovny jsou vybaveny bohatě zlacenými barokními dřevěnými skříněmi z 18. století. Inventář je doplněn o vyřezávanou balustrádu a čtyři historické glóby, jenž jsou pravděpodobně darem francouzského krále Ludvíka XIV. Vstupní prostor do zámku z Podzámecké zahrady – Sala terrena - je zdoben sochami faunů, bohatými štukaturami i dvěmi umělými, bizardními jeskyněmi, kde například najdete ztvárnění těžby rudy na biskupských statcích.

 Trasy a objekty Arcibiskupského zámku: 

Reprezentační sály nabízí reprezentativní interiéry prvního a druhého patra, součástí prohlídky je i největší zámecký sál - Sněmovní sál, soukromé apartmá olomouckých arcibiskupů i obě zámecké knihovny. Trasa je přístupná pouze s průvodcem, doba trvání cca 90 minut.

Zámecká obrazárna kroměřížského zámku  představuje druhou nejvýznamnější galerii v České republice, ve sbírce středoevropské malby 15.- 18.století návštěvník shlédne 85 originálů (Tizian, van Dyck,L.Cranach st. ). Přístupná s průvodcem i samostatně, doba trvání cca 60 minut.

Sala terrena se nachází pod východním křídlem zámku jako jedinečné propojení rezidence s Podzámeckou zahradou, sestává z trojice sálů a 2 grott. Přístupná je s průvodcem, doba trvání cca 30 minut
 
Zámecká věž nabízí jedinečný pohled na historické jádro Kroměříže i blízké okolí

z 84 m vysoké dominanty zámku. Je přístupná samostatně, bez průvodce, výstup trvá cca 30 minut (206 schodů).

 

Více informací o Arcibiskupském zámku, otevírací době, vstupenkách a aktualitách naleznete zde!

 

ZAJÍMAVOST :

Přitažlivou krásu zámeckých interiérů i exteriérů využívají organizátoři koncertů, kongresů i filmové štáby. Přímo na zámku se natáčela celá řada známých filmů, z nichž pravděpodobně nejslavnějším je oscarový Amadeus (1984) režiséra Miloše Formana. Film získal 13 nominací na Oscara, z nichž 8 bylo proměněno ve zlatou sošku včetně režie. Ve filmu se objevil Lovecký sál, Trůnní sál, Sněmovní sál, Manský sál i Sala terrena.
Sala terrena byla i jednou z ústředních scén filmu Ucho. Dramatický příběh manželského páru (Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová) režiséra Karla Kachyni z roku 1970 nebyl vůbec puštěn do distribuce, komunisté jej poslali ihned do trezoru. Premiéra se konala až v roce 1990.
Ve Sněmovním sále se natáčely záběry do britsko-amerického filmu Nehynoucí láska s Gary Oldmanem v hlavní roli. Stříbrný most v Podzámecké zahradě se zase objevuje v jednom z dílů Četnických humoresek, stejně jako zámek a řada míst ve městě. Filmová adaptace Evžena Oněgina s Michalem Dočolomanským a Magdou Vášáryovou v hlavních rolích se na zámku natáčela v roce 1988. V roce 1991 na zámku slavný režisér Juraj Herz točil film Žabí princ s Lindou Rybovou a Michalem Dlouhým. Mezi další úspěšné filmy patří slovenské drama Cinka Panna o vyhlášené stejnojmenné cikánské primášce z 18. století od režiséra Dušana Rapoše čí pohádka Peklo s princeznou režiséra Miloslava Šmídmajera. (Převzato z publikace: Filmová a televizní kniha vydavatelství S&D, 2008)

Foto z filmu Peklo s princeznou © Bio Illusion s.r.o., Jiří Holan

 

 

 

 

Barokní poklady Moravy Vybarvený běh
Mapa:

Turistické informační centrum (TIC)

Velké náměstí 115, Kroměříž
tel.: +420 573 321 408
mob.: +420 777 671 116
e-mail: infocentrum@mesto-kromeriz.cz
Služby a otevírací doba

Přehrávání videa