galerie
Muzea a galerie Objevte umění v Kroměříži!
aktivní dovolená
Aktivní dovolená U nás se nudit nebudete!
relax
Relax Načerpejte nové síly!
_DSC3758
Kroměříž dětem I děti si u nás přijdou na své :-)
texty_mf609
Tipy na výlety Poznejte Kroměříž a okolí!
Home | » Volný čas | » Tipy na výlety | » ARCIBISKUPSKÉ ROZJÍMÁNÍ

ARCIBISKUPSKÉ ROZJÍMÁNÍ

Home | » Volný čas | » Tipy na výlety | » ARCIBISKUPSKÉ ROZJÍMÁNÍ
arcibiskupské rozjímání 5 arcibiskupské rozjímání 2 arcibiskupské rozjímání 3 arcibiskupské rozjímání 4

ARCIBISKUPSKÉ ROZJÍMÁNÍ

Poznejte Kroměříž, město duchovní síly
a relaxace, kde po staletí odpočívali olomoučtí biskupové.


Načerpejte sílu

Olomoučtí biskupové zde měli své letní sídlo a obklopeni uměleckými skvosty a díly největších mistrů a myslitelů své doby rozmlouvali s bohem. Prožijte i Vy několik dnů ve městě, které je symbolem klidu, rozjímání a poznání, a dopřejte si stejný luxus jako olomoučtí biskupové. 

Už před 750 lety biskup Bruno ze Schauenburgu poznal, že Kroměříž oplývá něčím výjimečným. Tehdejší trhovou obec povýšil na opevněné město a položil základy duchovní tradice, která přetrvala dodnes. Věže kostelů i Arcibiskupského zámku zvou už z dálky k zastavení i zamyšlení. 

Už samotná slohová rozmanitost svatostánků hovoří o jedinečnosti města. Monumentálním dojmem na vás zapůsobí štíhlé interiéry pseudogotického chrámu sv. Mořice, vrchol barokního stavitelství na Moravě reprezentuje kostel sv. Jana Křtitele, ale i kostel Panny Marie. Novodobý kostelík na Slovanském náměstí je pro změnu ukázkou byzantského stylu. Celkový majestátný dojem dotváří pohled na Arcibiskupský zámek, který byl po staletí centrem duchovního dění. Ukrývá sbírky a umělecké skvosty, které biskupové po staletí nashromáždili a jimiž se dnes kochají statisíce návštěvníků.

Své zážitky znásobíte procházkami Květnou a Podzámeckou zahradou, stinnými klenutými podloubími, návštěvou zdejšího muzea či posezením v některé ze stylových restaurací a kaváren.

Pokud chcete poznání a odpočinek spojit i s duchovní očistou a rozjímáním, díky projektu Otevřené brány si můžete zdejší svatostánky projít i se zkušeným průvodcem a navštívit některou z mnoha pravidelných bohoslužeb. Duchovní rozměr Kroměříže na Vás udělá dojem.


Třídenní inspirativní program

Doporučený čas návštěvy: jaro – léto – podzim   

1. den
Příjezd, ubytování, podvečerní prohlídka centra města. Doporučujeme prohlídku Tajemství staré Kroměříže – procházku po městě s Biskupskými many. Koná se v červenci a srpnu každý pátek s kostýmovanými průvodci. Vychutnejte si tradiční pokrmy inspirované mistrovsky vypracovanými postupy našich předků v některé ze stylových restaurací v centru města.  Ochutnejte víno z arcibiskupských sklepů či pivo z místních minipivovarů.

2. den
Dopoledne prohlídka Arcibiskupského zámku a Podzámecké zahrady. Získáte obraz o jedinečnosti kroměřížské rezidence olomouckých biskupů a arcibiskupů, projdete si reprezentační sály zámku a budete mít možnost spatřit historické jádro Kroměříže z ochozu zámecké věže. Projděte se Podzámeckou zahradou nebo se vydejte na romantickou plavbu loďkou po Dlouhém rybníku.
Večer věnujte odpočinku, v Informačním centru vám poradí, kam na speciality moravské kuchyně v moderním „kabátě“ a kam za relaxací do wellness centra.

3. den
Dopoledne prohlídka Květné zahrady, která je spolu s Podzámeckou zahradou a Arcibiskupským zámkem zapsána na seznamu UNESCO. Poznáte, kde biskupové a arcibiskupové odpočívali.  Prohlédněte si expozici světově ojedinělých ražeb církevních mincí v Biskupské mincovně nebo navštivte prostory Arciknížecí vodárny - ojedinělé technické památky z počátku 20. století.

Zajímavost

Přítomnost olomouckých biskupů a arcibiskupů na zámku v Kroměříži není minulostí. Dodnes má arcibiskup možnost na zámku pobývat, a to ve svých soukromých komnatách, které nejsou veřejnosti přístupné.

Informace o pobytovém balíčku Kroměříž na dlani - Hotel Octárna.

 

 

Soubory ke staženíBarokní poklady Moravy Vybarvený běh
Mapa:

Turistické informační centrum (TIC)

Velké náměstí 115, Kroměříž
tel.: +420 573 321 408
mob.: +420 777 671 116
e-mail: infocentrum@mesto-kromeriz.cz
Služby a otevírací doba

Přehrávání videa