galerie
Muzea a galerie Objevte umění v Kroměříži!
aktivní dovolená
Aktivní dovolená U nás se nudit nebudete!
relax
Relax Načerpejte nové síly!
_DSC3758
Kroměříž dětem I děti si u nás přijdou na své :-)
texty_mf609
Tipy na výlety Poznejte Kroměříž a okolí!
Home | » Volný čas | » Tipy na výlety | » KROMĚŘÍŽ DUCHOVNÍ

KROMĚŘÍŽ DUCHOVNÍ

Home | » Volný čas | » Tipy na výlety | » KROMĚŘÍŽ DUCHOVNÍ
duchoni duchovni 2 duchovni 3 duchovni 4

KROMĚŘÍŽ DUCHOVNÍ

Město Kroměříž je od nepaměti spojeno s bohatou historií, tradicemi, důstojností a mocí olomouckých biskupů a arcibiskupů.  

Duchovní síla

Pocítíte zde jak bohatství zdejšího duchovního života, který celým městem prostupuje, tak doklady lidského umu, zručnosti a prozíravosti. Jedinečnost sbírek Arcibiskupského zámku, který byl letním sídlem olomouckých biskupů a arcibiskupů, vás o tom přesvědčí. Vystoupáte na zámeckou věž a na dohled od zámku vás upoutají siluety tří největších kostelů: kostela sv. Mořice, kostela Blahoslavené Panny Marie a kostela sv. Jana Křtitele. Nepřehlédnete štíhlé věže kostela sv. Mořice, jehož historie sahá do doby vzniku města v polovině 13. století. Kostel byl v chodu věků několikrát poničen a znovu obnoven, jeho novogotická podoba má základ v 16. století.

Stejného zakladatele jako kostel sv. Mořice, tedy biskupa Bruna ze Schauenburgu, má i raně středověký farní kostel Blahoslavené Panny Marie. Necelých pět let před koncem třicetileté války Kroměříží prošlo švédské vojsko, vyrabovalo a vypálilo zámek, město i kostely. Po obnově a přestavbách v 17. a 18. století získal kostel barokní vzhled i interiér, z původní stavby zůstala prakticky jen věž. 

Zcela jiný charakter má chrám sv. Jana Křtitele, který řadíme k nejkrásnějším barokním stavbám na Moravě. Na základech původně románské svatyně byl vybudován v 18. století. Kostel je díky mohutné chrámové lodi se dvěma věžemi nepřehlédnutelnou dominantou města. Jedinečná je výzdoba interiéru, jejíž motivy jsou podřízeny základnímu motivu legendy o sv. Janu Křtiteli.

 

Třídenní inspirativní program

Doporučený čas návštěvy: jaro – léto – podzim   

1. den
Příjezd, ubytování, podvečerní procházka malebnými uličkami centra města a případně účast na mši v kostele sv. Jana Křtitele nebo sv. Mořice. 

2. den
Dopoledne prohlídka Arcibiskupského zámku. Získáte obraz o jedinečnosti kroměřížské rezidence olomouckých biskupů a arcibiskupů, projdete si reprezentační sály zámku a budete mít možnost spatřit historické jádro Kroměříže z ochozu zámecké věže. Odpoledne se vydejte do Velehradu (cca 30 km) a seznamte se s nejvýznamnějším poutním místem s cyrilometodějskou tradicí v ČR.

3. den
Dopoledne prohlídka Květné zahrady, která je spolu s Podzámeckou zahradou a Arcibiskupským zámkem zapsána na seznamu UNESCO. Poznáte, kde biskupové a arcibiskupové odpočívali. Odpoledne se vyjdete na Svatý Hostýn. Z Bystřice pod Hostýnem vystoupejte na "maják Moravy" k poutní bazilice Nanebevzetí Panny Marie. Projděte si zastavení křížové cesty od architekta Dušana Jurkoviče, rozhlédněte se po krajině z vrcholku rozhledny (její základní kámen položil císař František Josef I.) a napijte se z pramene zázračné vody u vodní kaple. 

Zajímavost

Arcibiskupský zámek je propojen s Mlýnskou bránou, sousedícím Arcibiskupským gymnáziem a kostelem sv. Mořice. Vedla tudy chodba, kterou mohli biskupové „suchou nohou“ přecházet ze zámku do kostela.

 

DOPORUČUJEME

Kroměříž má zajímavou výsadu. Na Bolestný pátek (týden před velikonočním Velkým pátkem, tedy ještě v postní době) se zde konají poutě. Probíhají v kostele sv. Mořice v kapli Bolestné Panny Marie. S poutí a bohoslužbou je spojen i Miniveletrh poutních míst. Takto je zahajována „poutní sezóna“ na Moravě.

Informace o pobytovém balíčku Kroměříž na dlani - Hotel Octárna.


 

 

Soubory ke stažení

CZ - Kroměříž duchovníVelikost: 521.85 KB
IT - Kroměříž duchovníVelikost: 504.59 KB
PL - Kroměříž duchovníVelikost: 505.69 KB


Barokní poklady Moravy Vybarvený běh
Mapa:

Turistické informační centrum (TIC)

Velké náměstí 115, Kroměříž
tel.: +420 573 321 408
mob.: +420 777 671 116
e-mail: infocentrum@mesto-kromeriz.cz
Služby a otevírací doba

Přehrávání videa