galerie
Muzea a galerie

Poznejte umění v Kroměříži!

aktivní dovolená
Aktivní dovolená

U nás se nudit nebudete!

relax
Relax

Načerpejte nové síly!

_DSC3758
Kroměříž dětem

I děti si u nás přijdou na své :-)

texty_mf609
Tipy na výlety

Poznejte Kroměříž a okolí!

Home | » Volný čas | » Tipy na výlety | » POZNEJTE HANOU

POZNEJTE HANOU

Home | » Volný čas | » Tipy na výlety | » POZNEJTE HANOU
Clipboard05 Clipboard06 Clipboard08 Clipboard07

POZNEJTE HANOU

Vydejte se do Kroměříže – srdce hanáckých tradic. Vítejte v kraji hojnosti a pohostinnosti.

Hanácké Atény

Zveme Vás do města s unikátními památkami a překrásným okolím. Kroměříž byla pro svou neopakovatelnou krásu a poklidný ráz vždy vyhledávaným místem významných osobností, umělců i obyčejných lidí. Historii a tradice najdete na každém kroku. Kroměřížsko je kouzelný kraj klidu a romantiky, který nezná hranice – ani v poznání, ani v relaxaci.

Míst, kde se můžete kochat tradičními hanáckými hodnotami, najdete v Kroměříži a okolí více než dost. Začít můžete v Muzeu Kroměřížska a jeho stálých expozicích Historie ukrytá pod dlažbou městaPříroda a Člověk nebo v Památníku Maxe Švabinského. Překrásné malby hanácké přírody od věhlasného kroměřížského rodáka vás přimějí vidět zdejší krajinu na vlastní oči. Stačí vystoupat na 84 metrů vysokou věž Arcibiskupského zámku, odkud máte celou Moravu jako na dlani, nebo se vydat do okolí a poznat, jak se kdysi Hanákům skutečně žilo.

Rymicích u Holešova najdete skanzen lidových staveb, které ukazují způsob bydlení a hospodaření v této části Moravy v posledních dvou staletích. Vedle dřevěných chaloupek s hliněnou omítkou a doškovou střechou zde najdete i větrný mlýn, druhý takový stojí i v nedalekých Velkých Těšanech. V  Chropyni se zase při prohlídce zdejšího zámku seznámíte s pověstí o hanáckém králi Ječmínkovi.

A když se po výletu plném zážitků vrátíte zpět do Kroměříže, můžete si dát v některé ze zdejších restaurací tradiční hanácké menu, pověstné koláčky nebo výborné pivo z místních minipivovarů. Z bohaté kulturní nabídky doporučujeme navštívit například Festival dožínkových tradic, na který se koncem srpna do Kroměříže sjíždí stovky krojovaných souborů nejen ze Zlínského kraje a sousedních regionů, ale i ze zahraničí.

 

Třídenní inspirativní program

Doporučený čas návštěvy: jaro – léto – podzim   

1. den

Příjezd, ubytování, podvečerní procházka malebnými uličkami centra města s možností využít kostýmované prohlídky města s názvem Tajemství staré Kroměříže (v červenci a srpnu každý pátek večer).

2. den

Dopoledne prohlídka Arcibiskupského zámku. Získáte obraz o jedinečnosti kroměřížské rezidence olomouckých biskupů a arcibiskupů, projdete si reprezentační sály zámku a budete mít možnost spatřit historické jádro Kroměříže z výšky ochozu zámecké věže. Vychutnejte si tradiční pokrmy inspirované mistrovsky vypracovanými postupy našich předků v některé ze stylových restaurací v centru města.  Po obědě se vydejte do Květné zahrady a obdivujte neopakovatelné kouzlo její kompozice, zelené labyrinty, kolonádu a rotundu.

Večer využijte možnost pronajmout si loďku a vydat se na romantickou plavbu po Dlouhém rybníku.

3. den

Dopoledne si prohlédněte expozice Historie ukrytá pod dlažbou města. Nachází se v historickém sklepení pod budovou Muzea Kroměřížska na Velkém náměstí. Prostřednictvím autentických archeologických nálezů a dobových předmětů vám poskytne zajímavý pohled na život ve středověké Kroměříži. Odpoledne se můžete vydat do nedalekého skanzenu v Rymicích, kde na Vás čekají interiéry tradičních kuchyní, světnic a hospodářských místností. Uvidíte dílnu vesnického sedláře i starou kovárnu s výhní a kovářským nářadím. Vydat se můžete i k unikátnímu větrnému mlýnu ve Velkých Těšanech.

 

Zajímavost

V pracovních dnech lze nahlédnout do obřadní síně historické budovy radnice, kde je vystaven největší obraz malíře Maxe Švabinského – oslava léta, plodnosti a české krajiny nazvaná Žně.

 DOPORUČUJEME

Na Kroměřížsku jsou tradice stále živé – přijeďte na místní Dožínky.

 

 

 

 

Soubory ke stažení

CZ - Poznejte HanouVelikost: 397.81 KB


Barokní poklady Moravy Vybarvený běh
Mapa:

Turistické informační centrum (TIC)

Velké náměstí 115, Kroměříž
tel.: +420 573 321 408
mob.: +420 777 671 116
e-mail: infocentrum@mesto-kromeriz.cz
Služby a otevírací doba

Přehrávání videa