Historie Kroměříž se poprvé připomíná roku 1107. Na rozvoj města měli zásadní vliv olomoučtí biskupové a arcibiskupové.
Kroměřížská náměstí Každé z nich má svoji atmosféru, kde pulsuje život, kde se scházejí lidé...
Kostely a kaple Obdivuhodným dokladem bohatého církevního života města jsou kroměřížské kostely a kaple.
Městská památková rezervace Městská památková rezervace Kroměříž byla vyhlášena v roce 1978.
partnerská města
Partnerská města Kroměřížská partnerská města.
Home | » O městě | » Partnerská města

Partnerská města

Home | » O městě | » Partnerská města

Partnerská města

Nitra (Slovensko)
Nitra se nachází na západním Slovensku na řece Nitře. Má 87.000 obyvatel. Intenzivní osídlení již od pravěku je doloženo četnými archeologickými nálezy. V 9. stol. bylo nitranské knížectví jedním z center Velkomoravské říše. Bohatou historii připomínají významné stavby. Nitra je Městskou památkovou rezervací. Je průmyslovým centrem V Nitře je vysoká škola zemědělská, Pedagogická fakulta, výzkumné ústavy. Je městem veletrhů. Nitra udržuje partnerské vztahy s dvanácti zeměmi světa. Kroměříž je nejstarším partnerským městem Nitry od roku 1973.
Více informací naleznete zde.

 

 

 

 

 

Piekary Slaskie (Polsko)
Toto partnerské město leží poblíž známého průmyslového centra Katovic. Současné Piekary mají 65.000 obyvatel. Nejdůležitějším zdrojem obživy zde tradičně bývalo hornictví. V posledním období došlo k dynamickému rozvoji soukromého sektoru. Nové firmy se zabývají výrobou, obchodem, službami. Pieakry Slaskie jsou druhým nejznámějším poutním místem v Polsku, díky bazilice Matky boží Pekarské. Smlouva o přátelství byla uzavřena v r. 2002.
 Více informací naleznete zde.

 

 

Chateaudun (Francie)
Město leží na řece Loir 130 km jihozápadně od Paříže. Má 18.000 obyvatel. Chateaudun je východiskem do turisticky významné oblasti. Samotné město má pozoruhodné památky z 12. stol. Město bylo v roce 1723 zničeno velkým požárem. Naštěstí zůstala stará část poblíž zámku zachována. V roce 2010 uplynulo čtyřicet let od uzavření partnerské smlouvy mezi Kroměříží a Chateaudunem.
Více informací naleznete zde.

 

 

 

 

Krems an der Donau (Rakousko)
Město se nachází ve spolkové zemi Dolní Rakousy a má 26.000 obyvatel. Krems je přístavním městem na největší evropské řece Dunaji, která spojovala východ se západem Evropy, Je také univerzitním městem, je významným turistickým centrem pro tuto oblast. Toto spojení umožnilo hospodářský rozvoj města. Okolí města má velmi příznivé podmínky pro pěstování vína a jako první v Rakousku získalo označení „Cittá Del Vino" (Město vína). Údolí Dunaje mezi klášterem v Melku a městem Krems – Wachau bylo zapsáno na Listinu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V roce 1995 město oslavilo 1000 let od svého založení. Partnerská smlouva byla podepsána v roce 1994.
Více informací naleznete zde.

 

 Ramnicu Valcea (Rumunsko)
Město má 125.000 obyvatel a leží na pravém břehu řeky Olt. Ramnicu Valcea je nejen moderním městem s rozvinutým průmyslem a obchodním centrem, ale má také množství historických a architektonických památek. Město je nositelem evropských i mezinárodních cen za výrazné pokroky v oblasti vodního a odpadového hospodářství, čistoty ovzduší i za přístup k informacím. Město se proslavilo i tím, že 29. 7. 1948 zde zazněla poprvé píseň „Probuďte se Rumuni", která je nyní rumunskou státní hymnou. Partnerská smlouva byla podepsána v roce 1969.
Více informací naleznete zde.

 

 

Ružomberok (Slovensko)
Ružomberok je centrem dolního Liptova, leží na soutoku řeky Váh a Revúce na rozhraní významných slovenských pohoří - Velká Fatra, Chočské vrchy, Nízké Tatry. Ružomberok je univerzitním třicetitisícovým městem, které se díky své poloze stalo přirozeným obchodním centrem. Rozkládá se na ploše 126,7 km2. Město obklopené horami poskytuje výjimečné prostředí pro turistiku během celého roku. Součástí města je obec Vlkolínec, jehož tradiční dřevěná horská architektura domů byla zapsána do světového dědictví UNESCO. Ružomberok je partnerským městem od roku 2015.

Více informací naleznete zde.

Barokní poklady Moravy Vybarvený běh
Mapa:

Turistické informační centrum (TIC)

Velké náměstí 115, Kroměříž
tel.: +420 573 321 408
mob.: +420 777 671 116
e-mail: infocentrum@mesto-kromeriz.cz
Služby a otevírací doba

Přehrávání videa